Szkolne Koło Debat

„Argumentów nie należy liczyć, lecz ważyć” – Cyceron

W IV LO działa Szkolne Koło Debat, nad którego pracą czuwa prof. Izabella Lankosz. Dla jego uczestników prowadzenie dyskusji jest czymś więcej niż zwykłą rozmową. Podczas spotkań zdobywają umiejętności retoryczne, uczą się autoprezentacji, argumentacji i uzasadniania swojego stanowiska oraz zasad debaty oksfordzkiej.

Debaty oksfordzkie to ściśle określony sposób prowadzenia sporu na zadany temat, zwany tezą. Czteroosobowe drużyny wygłaszają mowy, prezentują argumentację i podają kontrargumenty do stwierdzeń przeciwników. Czasami temperatura debaty bywa bardzo wysoka a emocje debatujących i obserwatorów sięgają zenitu! Debatowanie w tej formie uczy dyskutujących logicznego rozumowania, przestrzegania kultury słowa i sprawnego posługiwania się retoryką. W doskonaleniu umiejętności pomaga współpraca z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców.

Na spotkaniach szkolnego koła uczestnicy wymyślają tezy, zgłębiają wiedzę, tworzą argumenty, a jeśli trudno wymyślić kontrargumenty, szukają dziury w całym, często prowadzą twórcze rozmowy. Toczą zacięte batalie nad tezą, która zazwyczaj porusza najbardziej interesujące tematy dotyczące różnorakich idei, historii, sytuacji społecznej lub politycznej. Dzięki debatom uczą się spierać inteligentnie i kulturalnie, stanowczo, acz z szacunkiem dla swoich adwersarzy zaznaczać własne stanowisko w dyskusji, debatować z zapałem i zaangażowaniem, nie zapominając przy tym o kulturze języka.

Nasi mówcy biorą udział w turniejach prawno-społecznych, ekologicznych czy historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Odnoszą liczne sukcesy. Dwukrotnie nasza drużyna wygrała Szkołę Debaty– krakowski turniej debat, zajęła IV miejsce na Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich i zdobyła wiele wyróżnień i nagród.

Wszystkich z zacięciem retorycznym, lubiących konstruktywne dyskusje, zapraszamy do współpracy.