Grupa artystyczna Jaszczwóry

logojscw

„Jaszczwóry” to grupa artystyczna działająca w IV LO, która wymyka się wszelkim klasyfikacjom i definicjom. Aby oddać ducha tego specyficznego – jak i jego nazwa – zespołu, warto porównać go do dużej (około 30-osobowej) klasy o niepowtarzalnym profilu, której od ponad 10 lat wychowawczynią jest prof. Dorota Kondraciuk. W skład tej rokrocznie odnawiającej się klasy wchodzą uczniowie różnych poziomów i profilów. Językiem wykładowym jest nie tylko język melodii tradycyjnych, ale na przykład – Beatlesów, Raya Charlesa czy Jacka Kaczmarskiego. Słowem – zaśpiewają WSZYSTKO. I nie tylko zaśpiewają. Prof. Kondraciuk w jednym z wywiadów wyraziła się o swoim zespole tak: „Oni potrafią wymienić swoje poglądy na życie w ciągu półtaktu”.

Jaszczwóry był to kiedyś tylko chór szkolny. Początki były skromne – mała schola, która śpiewała na mszach związanych z kalendarzem uroczystości szkolnych. Przełomem okazał się rok 2005, w którym zespół otrzymał znaczące wyróżnienie na konkursie zorganizowanym przez kuratorium. Do sukcesu przyczyniła się pani Anna Zawadzka – Gołosz, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, która skomponowała muzykę do śpiewanej na konkursie „Pieśni o Hiobie”, a na kolejne lata została duchowym opiekunem chóru i autorem wszystkich aranżacji. Drugą osobą mającą ogromny wpływ na kształt chóru był Tomek Drabik, świetny saksofonista i pianista. Inni, niezwykle ważni dla rozwoju tego zespołu instrumentaliści, to: Zbyszek Szwajdych – trąbka, Daniel Mazurkiewicz – pianino, Przemek Tomecki – fortepian, Jan Forczek – pianino, Szymon Paciora – trąbka.

Śpiewali wszystko i… WSZĘDZIE. „Jaszczwóry” to nie tylko solidna oprawa muzyczna wszystkich uroczystości szkolnych. To „latająca orkiestra…” Występowali na lotnisku Balice, żegnając Ojca Świętego, Benedykta XVI (2006), w Tramwaju Patriotycznym w ramach projektu Młodzież Pamięta (od 2009 roku). Uświetnili swym śpiewem 125-lecie Parku Bednarskiego (19 VI 2011). Słyszano ich na Małopolskim Dniu Młodego Wolontariusza w Łagiewnikach (11 VI 2011), a udział w programie telewizyjnym TV Kraków i koncert z Jackiem Wójcickim był wyjątkowym doświadczeniem medialnym. Nie są im także obce występy dla rówieśników w monumentalnej sali Filharmonii Krakowskiej.

Stopniowo Jaszczwóry przekształcały się w grupę artystyczną. Obecnie uczniowie nie tylko śpiewają, grają na instrumentach, ale tańczą i dają przedstawienia teatralne. Wykonawcy prezentują utwory patriotyczne w czasie szkolnych obchodów świąt państwowych. Śpiewają kolędy i pieśni religijne podczas wspólnych wigilii, a na zakończenie roku przygotowują oprawę muzyczną mszy świętej w pobliskiej parafii. Co roku prezentują przedstawienia o tematyce bożonarodzeniowej lub wielkanocnej, trafnie wkomponowując się w świąteczną atmosferę.

Zasługą szkolnych artystów jest umiejętność rozśpiewania wszystkich uczestników spotkań, dzięki czemu umożliwiają osobiste ich przeżycie i dodatkowo integrują społeczność Czwórki. Dużym zainteresowaniem cieszy się także szkolne karaoke organizowane przez Jaszczwóry dwa razy do roku. Nie jest im również obcy repertuar musicalowy, czego dowodem występ w Teatrze Variete z okazji pożegnania absolwentów w 2017 roku.

Grupa Jaszczwóry stale zaskakuje nowymi środkami wyrazu artystycznego, które zawsze są starannie przygotowane i oryginalnie zrealizowane oraz mają ciekawą oprawę plastyczną opartą o autorskie pomysły.

Nad wszystkim nieustannie czuwa opiekunka i dyrygentka prof. Dorota Kondraciuk, która choć często występuje… boso, ale za to zawsze w ostrogach.

Prowadząca

Dorota Kondraciuk

Dorota Kondraciuk-Rozlachowska

Dzięki swojej pozytywnej energii, sprawia, że każda próba to przyjemność i świetna zabawa :)

Osiągnięcia

• I miejsce w  konkursie „Muzyczny meeting z Kaczmarskim oraz Pieśnią i Piosenką Patriotyczną” organizowanym przez Staromiejskie Centrum Kultury w Krakowie (listopad 2018)
  • wyróżnienie w kategorii teatr na 38. Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży FAM  (kwiecień 2018)
  • II miejsce na konkursie Piosenki Angielskiej, Kraków (kwiecień, 2012)
  • Puchar Ministra Obrony Narodowej na XII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej Warka 2012
  • Grand Prix na XII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej Warka 2012
  • I miejsce na XXXII Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży (kwiecień 2012)
  • wyróżnienie na XXIV Małopolskim Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2011” (kwiecień 2012)
  • I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Krakowie, styczeń 2012
  • Nominacja do Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Będzinie styczeń 2012
  • I miejsce w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek ”Hej Wesoła Nowina” (2010)
  • II miejsce w XVII Małopolskim Konkursie Poezji Śpiewanej „Kraina Łagodności” (2009)
  • I Miejsce w Powiatowym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej Lubień (2009)
  • Srebrna Struna na XI Małopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę” – Niepołomice (2009)
  • III miejsce. na Festiwalu Artystycznym Młodzieży (2008)
  • II miejsce w XVI Małopolskim Konkursie Poezji Śpiewanej „Kraina Łagodności” (2008)
  • wyróżnienie na IV Festiwalu Twórczości im. Ks. Siemaszki  w Piekarach (2007 r.)
  • wyróżnienie w VI Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej (2007)
  • I miejsce w VI Krakowskim Konkursie Tradycyjnej Pieśni i Piosenki Polskiej (2007)
  • wyróżnienie na III Festiwalu Twórczości im. Ks. Siemaszki „Bliscy i oddaleni” w Piekarach (2005 r.)
  • Grand Prix za wysoki poziom artystyczny oraz trafny dobór repertuaru w II Powiatowym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej „…KIEDY MYŚLĘ OJCZYZNA…” w Lubniu (2005 r.)

…oraz wiele innych :)

Próby odbywają się

w każdy piątek od godz.13:00 do 18.00 w naszej szkole.

Serdecznie zapraszamy! :)