Grupa artystyczna Jaszczwóry

logojscw

„Jaszczwóry” to szkolny chór IV LO, który wymyka się wszelkim klasyfikacjom i definicjom. Aby oddać ducha tego specyficznego – jak i jego nazwa – zespołu, warto porównać go do dużej (około 40-osobowej) klasy o niepowtarzalnym profilu, której od 10 lat wychowawczynią jest prof. Dorota Kondraciuk. W skład tej „wiecznej klasy” wchodzą uczniowie różnych poziomów i profilów IV LO. Językiem wykładowym jest nie tylko język melodii tradycyjnych, ale na przykład – Beatlesów, Raya Charlesa czy Jacka Kaczmarskiego. Innymi słowy mówiąc – zaśpiewają WSZYSTKO. I nie tylko śpiewają. Prof. Kondraciuk w jednym z wywiadów wyraziła się o swoim zespole tak: „ Oni potrafią wymienić swoje poglądy na życie w ciągu półtaktu”.

Początki były skromne – mała schola, która śpiewała na mszach związanych z kalendarzem szkoły. Przełomem był rok 2005, w którym zespół otrzymał znaczące wyróżnienie na konkursie zorganizowanym przez kuratorium. Do sukcesu niewątpliwie przyczyniła się pani Anna Zawadzka -Gołosz, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, która ułożyła muzykę do śpiewanej na konkursie „Pieśni o Hiobie”, a na kolejne lata została duchowym opiekunem chóru i autorem wszystkich aranżacji. Drugą osobą, która walnie przyczyniła się do uzyskania właśnie statusu chóru, jest Tomek Drabik, świetny saksofonista i pianista. Inni, niezwykle ważni dla rozwoju tego zespołu instrumentaliści, to: Zbyszek Szwajdych – trąbka, Daniel Mazurkiewicz – pianino, Przemek Tomecki – fortepian, Jan Forczek – pianino, Szymon Paciora – trąbka.

Śpiewają wszystko i…WSZĘDZIE. „Jaszczwóry” to nie tylko solidna oprawa muzyczna wszystkich uroczystości szkolnych. To „latająca orkiestra…” Śpiewali na lotnisku Balice, żegnając Ojca Świętego, Benedykta XVI (2006), w Tramwaju Patriotycznym w ramach projektu Młodzież Pamięta( od 2009 roku). Uświetnili swym śpiewem 125-lecie Parku Bednarskiego (19 VI 2011). Słyszano ich na Małopolskim Dniu Młodego Wolontariusza w Łagiewnikach (11 VI 2011), a udział w programie telewizyjnym TV Kraków i koncert z Jackiem Wójcickim, był też wyjątkowym doświadczeniem medialnym.

Na terenie szkoły chór zawsze ma 100% frekwencję, czyli obecny jest na każdej uroczystości. Świetnie wkomponowuje się w świąteczną atmosferę kolęd w czasie wigilii szkolnej, w podniosły klimat pieśni pasyjnych w okresie Wielkanocy. Umie odnaleźć się w pełnej patosu sali Krakowskiej Filharmonii na pożegnaniu absolwentów Czwórki, choć dyrygentka często i tam występuje …boso – ale za to zawsze w ostrogach.

Prowadząca

Dorota Kondraciuk

Dorota Kondraciuk-Rozlachowska

Dzięki swojej pozytywnej energii, sprawia, że każda próba to przyjemność i świetna zabawa :)

• II miejsce na konkursie Piosenki Angielskiej, Kraków (kwiecień, 2012)
  • Puchar Ministra Obrony Narodowej na XII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej Warka 2012
  • Grand Prix na XII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej Warka 2012
  • I miejsce na XXXII Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży (kwiecień 2012)
  • Wyróżnienie na XXIV Małopolskim Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2011” (kwiecień 2012)
  • I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Krakowie, styczeń 2012
  • Nominacja do Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Będzinie styczeń 2012
  • I miejsce w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek ”Hej Wesoła Nowina” (2010)
  • II miejsce w XVII Małopolskim Konkursie Poezji Śpiewanej „Kraina Łagodności” (2009)
  • I Miejsce w Powiatowym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej Lubień (2009)
  • Srebrna Struna na XI Małopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę” – Niepołomice (2009)
  • III miejsce. na Festiwalu Artystycznym Młodzieży (2008)
  • II miejsce w XVI Małopolskim Konkursie Poezji Śpiewanej „Kraina Łagodności” (2008)
  • wyróżnienie na IV Festiwalu Twórczości im. Ks. Siemaszki  w Piekarach (2007 r.)
  • wyróżnienie w VI Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej (2007)
  • I miejsce w VI Krakowskim Konkursie Tradycyjnej Pieśni i Piosenki Polskiej (2007)
  • wyróżnienie na III Festiwalu Twórczości im. Ks. Siemaszki „Bliscy i oddaleni” w Piekarach (2005 r.)
  • Grand Prix za wysoki poziom artystyczny oraz trafny dobór repertuaru w II Powiatowym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej „…KIEDY MYŚLĘ OJCZYZNA…” w Lubniu (2005 r.)

…oraz wiele innych :)

Próby chóru odbywają się

w każdy piątek o godz.15:35 w naszej szkole.

Serdecznie zapraszamy! :)