Francja

Wymiany z Francją odbywały się w latach 1996 – 2005 i zaowocowały udziałem uczniów w spektaklu dotyczącym Alfreda Kastlera na deskach teatru miejskiego w Guebwiller, poznaniem historii II Wojny Światowej z perspektywy innych narodów europejskich, a dodatkowo wyprawą do kraju tulipanów i Brukseli.

Organizatorzy:

Organizacją wymian francuskojęzycznych zajmowały się  prof. Renata Salamon i Małgorzata Płachno.

Lens

W 1996 roku grupa 15 osób wyjechała na 2 tygodnie do liceum w Concorcet, aby poznać życie codzienne i kulturę Francuzów, zwiedzić Paryż, Lille, Amiens, „zanurzyć się w języku francuskim”.

Guebwiller

Pierwsza wymiana partnerska z liceum A. Kastler w Guebwiller miała miejsce w 1995 roku, później wyjazdy odbywały się przez kolejnych sześć lat. Uczniowie uczestniczyli w projekcie „Światło” – poświęconemu Alfredowi Kastlerowi, odkrywcy lasera, w ramach którego przygotowali i przedstawili na deskach teatru miejskiego Guebwiller spektakl teatralny. Uczestniczyli w zajęciach szkolnych, mieli też okazję zwiedzić Parlament Europejski w Strasburgu, Ecomusee, poznać miasteczka Alzacji słynne z produkcji wina oraz zwiedzić zabytki Colmar i Paryża.

W czasie pobytu młodzieży z Francji w Polsce odbyło się polsko-niemiecko-francuskie seminarium na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz..
W ramach współpracy z Guebwiller, niektórzy uczniowie klasy z rozszerzonym programem języka francuskiego wyjeżdżali na miesiąc do rodziny francuskiej i uczestniczyli w zajęciach szkolnych tamtejszego liceum. Zaowocowało to długoletnimi przyjaźniami, doskonałą znajomością języka francuskiego oraz decyzją o kontynuowaniu nauki  języka na studiach filologicznych.

Rouen

W 2005 roku nawiązana została współpraca z College Hector Mallot. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładach poświęconych desantowi aliantów w Normandii, powiększając w ten sposób swoją wiedzę o II Wojnie Światowej. Podczas pobytu m.in.: złożyli kwiaty na grobach polskich żołnierzy w Urville i amerykańskich – na cmentarzu Arromanche, zobaczyli też plaże Omaha Beach na których zbudowano przenośny port dla aliantów i przygotowali wieczór poetycki, poświęcony ofiarom II Wojny Światowej, który zaprezentowali w Teatrze Miejskim le Mesnil-Esnard. Wymiana była także okazją do poznania wielu zabytkowych miejscowości: Saint-Malo, Mont Saint-Michel, Bayeux, Giverny oraz zwiedzenia Paryża.

Bruksela

W latach 2002 – 2005 uczniowie podczas wakacji wyjeżdżali do Brukseli. Podczas pobytu wraz z kolegami z Czech, Rosji i Słowacji poznawali historię i kulturę Belgii. Stałym punktem programu był udział w przyjęciu organizowanym przez mera gminy Dilbeek.

Holandia

W roku 2002, piętnastu uczniów naszej szkoły wzięło udział we francuskojęzycznej wymianie z gimnazjum w Holandii. Dzięki temu mieli okazję zwiedzić Hagę i Amsterdam oraz uczestniczyć w lekcjach języka francuskiego z młodzieżą holenderską oraz we wspólnych wycieczkach (np. do parku miniatur i wesołego miasteczka). Wyjazd ten dał im możliwość poznania kraju tulipanów i wiatraków, pozwolił przyjrzeć się życiu codziennemu kolegów z Holandii.

Wymiany