Niemcy

Wymiany ze szkołami niemieckimi rozpoczęła po stronie polskiej prof. Małgorzata Pawłowska-Bieniarz w 1985 roku. Organizowali je profesorowie: Agnieszka Jaszczuk, Sławomir Kaznowski, Ewa Krawczyk, Barbara Węgrzynowicz, Beata Zgutka, Dominika – Guzik – Płuchowska oraz Magdalena Krcha.

Obecnie utrzymujemy regularne wymiany ze szkołą w Monachium i okazjonalnie realizujemy projekty edukacyjne ze szkołą w Seeheim-Jugenheim.

Monachium

Współpraca rozpoczęła się wizytą niemieckich nauczycieli i uczniów w naszej szkole w listopadzie 1993 roku. W czasie wymian uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach lekcyjnych w Monachium, poznają zabytki miasta, muzea. Dzięki wyjazdom zwiedzili także inne miasta Bawarii, m. in.: Norymbergę, Ratyzbonę i Augsburg, wędrowali górskimi szlakami w Alpach oraz zwiedzali niemieckie kopalnie.

W roku 2018 IV LO z Krakowa i szkoła FOS/BOS z Monachium obchodziły 25 lecie współpracy. „Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży”, dofinansowująca, inicjująca i merytorycznie wspierająca polsko-niemieckie projekty przyznała obu szkołom dyplom za działania przyczyniające się do podtrzymywania wieloletnich relacji. Ta wymiana to nie tylko coroczne wzajemne wizyty młodzieży obu szkół. To także trwałe przyjaźnie nawiązywane przez kolejne pokolenia nauczycieli z obu krajów.

Obecnie głównym organizatorem tej wymiany jest prof. Magdalena Krcha.

Seeheim-Jugenheim

Kontakty partnerskie ze szkołą Schudorf Bergstraße w Seeheim-Jugenheim trwają od września się 1985. Pierwsi uczniowie wyjechali do Seeheim-Jugenheim w lutym 1987 r. Mieszkali w domach rodzinnych niemieckich rówieśników i uczęszczali z nimi na zajęcia. Uczestniczyli także w spotkaniach z przedstawicielami Landtagu Hesji oraz burmistrzem Seeheim-Jugenheim Robertem Müllerem.

W czasie pobytów nasi licealiści zwiedzili wiele miast, w tym: Darmstadt, Frankfurt, Kolonię Moguncję, byli gośćmi Bundestagu oraz Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

W lutym 1989 roku wraz z grupą podejmujących ich niemieckich nauczycieli i uczniów, uczestniczyli w Bundestagu w konferencji z udziałem ówczesnego kanclerza RFN Helmuta Kohla, zorganizowanej specjalnie dla naszych szkół. Uczniowie brali także udział w seminariach tematycznych, np. z zakresu ochrony środowiska lub historii.

W ostatnich latach młodzież IV LO w Krakowie oraz Schudorf Bergstraße w Seeheim-Jugenheim realizowała wspólne projekty edukacyjne. Dotyczyły one tematyki holocaustu (2015) oraz polsko-niemieckich stosunków w kontekście historycznym (2017). Natomiast w roku 2016 miała miejsce wymiana chórów obu szkół.

DAWNE WYMIANY ZAGRANICZNE ZE SZKOŁAMI NIEMIECKIMI

Wolfenbüttel

Pierwsza grupa z gimnazjum w Wolfenbüttel trafiła do naszej szkoły we wrześniu 1993 roku. W dolnej Saksonii, gdzie leży Wolfenbüttel Niemcy mówią pięknym językiem literackim, nasza młodzież miała więc szansę w pełni docenić urodę języka Goethego. Oprócz udziału w lekcjach uczestniczyliśmy także w zajęciach w słynnej bibliotece w Wolfenbüttel. Odbyliśmy także wiele wycieczek m.in. do Hildesheim, Hanoweru, Hamburga i Berlina, gdzie zwiedzaliśmy  Reichstag, a fani motoryzacji obejrzeli fabrykę samochodów w Wolfsburgu.

Ebingen

Wymiana z gimnazjum w Albstadt-Ebingen rozpoczęła się w roku 1987. Podczas wyjazdów nasza młodzież oprócz udziału w zajęciach lekcyjnych uczestniczyła w wielu wycieczkach krajoznawczych. Byliśmy nad Jeziorem Bodeńskim, zwiedzaliśmy ciekawe historycznie miasteczka Badenii, np. Meersburg, Salem, Überlingen, Mengen, a nawet odwiedziliśmy Konstancję w Szwajcarii.

Wymiany