Włochy

Portofino – już nie z piosenki, zachody słońca nad Morzem Tyrreńskim, zapach oliwek, krzywą wieżę w Pizie – to wszystko poznali uczniowie biorący udział w wymianie z Chiavari we Włoszech. Mieli też okazję obcować z kulturą, sztuką i literaturą, która jest kontynuacją starożytnego dziedzictwa.

Współpraca kulturalna między Liceo Classico Federico Delpino w Chiavari a IV LO w Krakowie rozpoczęła się w 2006 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora włoskiej szkoły Casimiro Gobbi Frattini. Podczas pobytu we Włoszech uczniowie mają okazję podziwiać przepiękne krajobrazy pośród egzotycznej roślinności nad Morzem Tyrreńskim, otoczeni z jednej strony przez urokliwe zatoczki i porciki, jak Portofino, Rapallo, Sestri Levante, a z drugiej strony przez dominujące nad morskimi przestworzami wzgórza Cinque Terre. Niewątpliwie ta część Ligurii to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie można zobaczyć w Italii…

Stałymi punktami programu wymiany są też: Piza, Genua (zwiedzamy wspaniałe oceanarium), niezapomniane Portofino, Sestri Levante, gdzie wypoczywał i  pisał swe baśnie Andersen, Cinque Terre i okoliczne miejscowości, oraz, co oczywiste, miejsce pobytu – Chiavari.

Przy organizacji wymian zaangażowani byli profesorowie: Marta Białecka, Beata Zgutka, Aleksandra Tyrańska, Izabella Lankosz, Barbara Żychowska i Krystyna Urbanek-Czech.

Obecnie głównym organizatorem wymiany jest prof. Krystyna Urbanek-Czech.

Wymiany