Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego 2023 r., jak co roku, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który za każdym razem niewątpliwie staje się okazją do wyrażenia szacunku dla mowy ojczystej oraz daje nam możliwość wzbudzenia w sobie refleksji na temat znaczenia polszczyzny w naszym życiu.
Język jest przede wszystkim narzędziem porozumiewania się ludzi, elementem łączącym całe pokolenia, przybliżającym i odsłaniającym historię narodu, rodzimą kulturę, tradycje oraz obyczaje. Jest on również źródłem wielu pięknych słów, dzięki którym wyrażamy swoje poglądy, myśli i uczucia.
Należy pamiętać, że w czasach niewoli naszego narodu patrioci wielokrotnie stawali w obronie mowy ojczystej, sprzeciwiając się zaborcom i ich okrutnym metodom, mającym doprowadzić do wynarodowienia Polaków. Dziś żyjemy w niepodległym kraju. Nikt nie zakazuje nam myślenia i mówienia po polsku. Szanujmy więc nasz język ojczysty, z radością trzymajmy w rękach polskie książki, za posiadania których kiedyś naszym rodakom wymierzano kary. Niech każde wypełnione piękną polszczyzną źródło, z którego czerpiemy, raduje nasze serca, uświadamiając nam, że język ojczysty to skarb, który czyni naród bogatym. Nie zapominajmy jednak o okazaniu szczególnego szacunku także innym językom, które dla ludzi różnych narodowości są językami ojczystymi.
W naszej szkole, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, klasy humanistyczne spotkały się w auli, aby wziąć udział w wykładzie zatytułowanym „Język w kontekście, czyli o rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych”, który poprowadziła dr hab. Katarzyna Drąg z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Poza tym podczas zajęć języka polskiego uczniowie wszystkich klas mieli okazję analizować zagadnienia związane z polszczyzną, uczestniczyć w quizach, grach i zabawach językowych, zwracając szczególną uwagę na niezwykłość, różnorodność oraz bogactwo języka ojczystego.
Dzięki projektom, opracowanym przez uczennice klasy 2D, Kalinę Krzywdę, Gabrielę Sibilę oraz Maję Sierpowską, młodzież poznała bliżej sylwetki wybitnych twórców literatury polskiej, przypomniała sobie najsłynniejsze cytaty z wybranych utworów, jak również dowiedziała się więcej na temat pochodzenia i zabytków języka polskiego oraz zjawisk, jakie się w nim dokonały na przestrzeni wieków. Bez wątpienia równie ciekawe dla uczniów mogły okazać się plakaty zawierające cytaty z twórczości polskich poetów i pisarzy, dotyczące znaczenia języka ojczystego. W bogatej skarbnicy myśli zaczerpniętych z kart wybitnych dzieł znalazły się także skrzydlate słowa z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, inspirujące dawniej i dziś nie tylko miłośników literatury.