Opis szkoły

IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki jest jedną z najstarszych szkół w Krakowie. Znakomicie wykwalifikowana kadra pedagogiczna zapewnia wysoki poziom nauczania, potwierdzany rokrocznie wynikami egzaminu maturalnego. Bogata oferta edukacyjna szkoły, wspierana współpracą z uczelniami Krakowa – AGH, PK, UJ i UEK – umożliwia uczniom dalszy rozwój i kształcenie zarówno na kierunkach humanistycznych jak i technicznych, matematyczno–przyrodniczych czy ekonomicznych.

Szkoła stwarza warunki dla rozwoju osobowości uczniów, dba o kształtowanie postaw obywatelskich i prospołecznych poprzez realizację programu wychowawczo – profilaktycznego i patriotycznego oraz bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. W szkole działa grupa artystyczna „Jaszczwóry”,  grupa „Dziedzictwa i Animacji Kultury – DziAK”, zespół muzyczno-instrumentalny „Ad Libitum” oraz redakcja czasopisma „Pogaduszki u Kościuszki”. Uczniowie, którzy cenią dyskusję, mogą dołączyć do Szkolnego Koła Debat albo „Klubu Wyspiańskiego”. Uczniowie lubiący aktywność fizyczną mogą skorzystać z oferty zajęć sportowych oraz wyjść i wycieczek, zaś dla wykazujących zainteresowania społeczne jest miejsce w dynamicznie działającym Samorządzie Uczniowskim i jego sekcjach m.in. cheerleaderek czy telewizyjnej IV – TV.

Długoletnią tradycją Czwórki jest wolontariat, skupiający młodych ludzi otwartych na potrzeby innych. Spośród wolontariuszy grupy „Być Razem” aż 20 zostało laureatami konkursu „8 Wspaniałych”!

Zainteresowani uczniowie mogą brać udział w projektach i wymianach międzynarodowych ze szkołami partnerskimi z Niemiec (Monachium i Seeheim-Jugenheim) oraz Włoch (Chiavari). Mają również możliwość uczestniczenia w wycieczkach programowych (m.in. do Szwajcarii).

fosbos schuldorf liceoclassico

Uczniowie klas pierwszych na początku swojej edukacji w IV Liceum Ogólnokształcącym  biorą udział w wyjeździe lub wyjściu integracyjnym, a w poczet pełnoprawnych członków społeczności kościuszkowskiej zostają przyjęci w czasie uroczystego ślubowania odbywającego się na Kopcu Kościuszki.

W swoim dorobku szkoła posiada tytuły:

• „Srebrna Szkoła 2020”  – w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych przeprowadzonym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy;
  • „Srebrna Szkoła 2019”  – w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych przeprowadzonym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy;
  • „Brązowa Szkoła 2018”  – w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych przeprowadzonym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy;
  • „Szkoła Kompetencji Przyszłości 2018”  – tworzonym w oparciu o wyniki uczniów w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii;
  • „Brązowa Szkoła 2017”  – w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych przeprowadzonym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy;
  • „Brązowa Europejska Szkoła Praworządności RP 2017″ – za sukcesy olimpijskie uczniów w olimpiadach społeczno – prawnych;
  • „Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej” – za realizację programu patriotycznego;
  • „Przyjaciel Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci” – za działalność charytatywną i wolontaryjną;
  • „Gute Nachbar” – „Dobry Sąsiad” – za długoletnią współpracę ze szkołami niemieckimi.

IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie łączy tradycję z nowoczesnością, sukcesywnie wzbogaca bazę dydaktyczną w nowoczesny sprzęt, a przyjazna atmosfera i niepowtarzalny klimat szkoły są jej dodatkowymi atutami.