Oddział B

Oddział matematyczno-geograficzny z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie
pod patronatem Instytutu Studiów Europejskich Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dla kogo?

Jeśli lubisz obserwować i analizować, znajdywać zależności między zjawiskami, a jednocześnie stawiasz na konkret i dobrze czujesz się nie tylko w świecie liczb i wykresów, ale i tego jak oddziałuje to na społeczeństwo – to ta klasa będzie dla Ciebie świetnym wyborem. Tu zdobędziesz wiedzę i rozwiniesz umiejętność łączenia obliczeń i analizy danych z prognozowaniem procesów globalnych. Po tej klasie możesz kontynuować naukę na studiach związanych z ekonomią, geografią, geopolityką, statystyką, socjologią handlem międzynarodowym, analizą globalnych procesów finansowych, trendami w światowej gospodarce, związkami ochrony środowiska z gospodarką i zjawiskami społecznymi oraz na wielu innych kierunkach.

Atuty profilu:

• Przedmioty rozszerzone realizowane są już od klasy pierwszej, co pozwoli na naprawdę dobre przygotowanie do egzaminów maturalnych z tych przedmiotów właśnie na poziomie rozszerzonym.
  • Współpraca z uczelnią daje możliwość dostępu do specjalistycznej, akademickiej wiedzy już na poziomie liceum.
  • Część zajęć odbywa się w terenie i ma charakter ćwiczeniowy – co pozwala na zdobycie konkretnych umiejętności i przekładania wiedzy na praktyczne działanie.
  • Bogata oferta zajęć dodatkowych i projektów edukacyjnych przekłada się na sukcesy uczniów w olimpiadach i konkursach

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:

• Wiedza o społeczeństwie – realizowana w zakresie rozszerzonym już od pierwszej klasy; wsparcie przedmiotu wieloma projektami i wyjściami programowymi.
  • Geografia – wymiar większy niż wynikający z ramowych planów nauczania; realizacja przedmiotu wspierana wyjściami na lekcje muzealne, wycieczki programowe oraz lekcje w terenie
  • Matematyka – realizowana w zakresie rozszerzonym; wsparcie realizacji przedmiotu działaniem Ligi Matematycznej

Współpraca z uczelnią:

W ramach współpracy z uczelnią uczniowie uczestniczą w konferencjach i projektach organizowanych przez Instytut oraz wykładach i ćwiczeniach prowadzonych przez nauczycieli akademickich.

Projekty i konkursy:

Dla tych, którzy będą chcieli rozwijać swoje matematyczne pasje działa Liga Matematyczna. Co roku uczniowie przygotowują się do Ogólnopolskiej „Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH” z matematyki, a także uczestniczą w różnych konkursach matematycznych (Kangur, Alfik, Naboj).

Na zainteresowanych uczniów czeka projekt Małopolska Chmura Edukacyjna z matematyki oraz z geografii. Z myślą o tej drugiej, geograficznej grupie zaplanowano koło turystyczno-krajoznawcze.

W ramach nauki w tym oddziale uczniowie mają możliwość uczestniczenia w olimpiadach i konkursach związanych z wiedzą o społeczeństwie (np. Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie, „Zwolnieni z teorii”),  wielu projektach edukacyjnych (np. „Lekcje europejskie”). Szczególną popularnością cieszy się projekt „Szkoła Debaty” kształtujący umiejętności retoryczne – Szkolne Koło Debat skutecznie przygotowuje do wystąpień publicznych oraz uczestnictwa w międzyszkolnych debatach oksfordzkich – uczniowie naszego liceum wielokrotnie odnosili na tym polu sukcesy.

Dodatkowe wsparcie:

Dla zainteresowanych zagadnieniami prawnymi prowadzone są zajęcia z edukacji prawnej, a dla zainteresowanych architekturą zajęcia z historii sztuki. Ciekawą propozycją jest też koło języka łacińskiego oraz dodatkowe zajęcia z edukacji medialnej, które są prowadzone we współpracy z Instytutem Sztuk Audiowizualnych UJ w ramach kierunku filmoznawstwo i nowe media.

Chętni uczniowie mogą także uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, realizowanych międzyoddziałowo w klasie II, III lub IV, takich jak:

grafika komputerowa, chemia zrównoważonego rozwoju, koło turystyczno-krajoznawcze, koła przedmiotowe (m.in. polonistyczne, matematyczne, języka angielskiego).  Oferta tych zajęć może być modyfikowana w zależności od potrzeb i zainteresowań uczniów (z uwzględnieniem możliwości organizacyjnych szkoły).

Ponadto uczniowie mają możliwość działalności w grupach artystycznych („Jaszczwóry”, „DziAK”, „Ad Libitum”), w redakcji czasopisma „Pogaduszki u Kościuszki”, telewizji szkolnej IV-TV, Klubie Wyspiańskiego. Chętni mogą włączyć się w działalność społeczną lub wolontaryjną w Samorządzie Uczniowskim lub z grupą wolontariuszy „Być Razem”. Aktywne działania podejmowane są także w ramach Sportowej Czwórki – organizowane są zawody, turnieje, działa sekcja cheerleaderek i dopingu sportowego, odbywają się różne zajęcia sportowe (w tym siatkówki, koszykówki). Chętni uczniowie na pewno znajdą coś dla siebie.