Oddział E

Oddział biologiczno – chemiczny z rozszerzonym językiem angielskim
pod patronatem Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dla kogo?

Chcesz zgłębiać wiedzę o świecie, jego budowie i organizmach, które go zamieszkują? Fascynuje Cię zarówno fenomen życia, jak i struktura materii nieożywionej i jej skład chemiczny? W takim razie to klasa właśnie dla Ciebie. Tu nie tylko poszerzysz swoją ogólną wiedzę przyrodniczą, ale nauczysz się także co z nią dalej zrobić – jak pracować z materiałem, jak i gdzie wykorzystać konkretne chemiczne substancje. Przygotujesz się do stawiania odważnych naukowych hipotez i ich weryfikowania. Będziesz mieć możliwość rozwiązywania problemów biologicznych i chemicznych zarówno w teorii, jak i w praktyce. Da ci to solidne podstawy do kontynuowania swoich poszukiwań badawczych na kierunkach takich jak chemia, biochemia i biotechnologia, medycyna z jej wszystkimi specjalizacjami, weterynaria, farmacja, analityka medyczna, ale także kosmetologia, dietetyka i technologia żywności oraz wiele innych.

Atuty profilu:

• Przedmioty rozszerzone realizowane są już od klasy pierwszej, co pozwoli na naprawdę dobre przygotowanie do egzaminów maturalnych z tych przedmiotów właśnie na poziomie rozszerzonym;
  • Współpraca z uczelnią daje możliwość dostępu do specjalistycznej, akademickiej wiedzy oraz bazy naukowej (dostęp do laboratoriów) już na poziomie liceum;
  • Uczniowie mają dostęp do dobrze wyposażonych pracowni oraz różnorodnych pomocy dydaktycznych (sprzęt laboratoryjny, sprzęt do mikroskopowania, odczynniki chemiczne, preparaty mokre);
  • Wiele zajęć ma charakter laboratoryjny, ćwiczeniowy – co pozwala na zdobycie konkretnych umiejętności i przekładania wiedzy na praktyczne działanie;
  • Bogata oferta zajęć dodatkowych i projektów edukacyjnych przekłada się na sukcesy uczniów w olimpiadach i konkursach.

Realizowane w zakresie rozszerzonym:

• Biologia – wymiar godzin większy niż wynikający z ramowych planów nauczania; wsparcie realizacji przedmiotu poprzez współpracę z uczelnią wyższą oraz wyjściami do Ogrodu Botanicznego i Muzeum Anatomii UJ;
  • Chemia – wymiar godzin większy niż wynikający z ramowych planów nauczania; dla chętnych – możliwość udziału w konkursach oraz kołach przedmiotowych;
  • Język angielski – realizowany jest podczas 4 lub 5 godzin tygodniowo (w zależności od roku kształcenia), co pozwala nie tylko na przygotowanie do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym, ale też studiów w języku angielskim.

Współpraca z uczelnią:

W ramach współpracy z Wydziałem Chemii UJ uczniowie uczestniczą w zajęciach dodatkowych z chemii organizowanych w gmachu uczelni, prowadzonych przez pracowników naukowych. Założeniem zajęć jest poszerzanie wiadomości i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień chemii i poznanie nowoczesnych metod analitycznych. Zajęcia mają charakter laboratoryjny z wykorzystaniem najnowszego wyposażenia uczelni. Służą rozwijaniu aktywności badawczej z wykorzystaniem specjalistycznych metod i sprzętu na poziomie akademickim.

Projekty i konkursy:

Na zainteresowanych uczniów czeka projekt Małopolska Chmura Edukacyjna z chemii.

Pasjonaci chemii mają możliwość solidnego przygotowania do konkursu wiedzy chemicznej organizowanego przez Wydział Chemii UJ oraz Ogólnopolskiej „Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH” z chemii.

Dodatkowe wsparcie:

W ofercie zajęć pozalekcyjnych poza zajęciami patronackimi na Wydziale Chemii UJ, organizowane są wyjścia na zajęcia tematyczne, prowadzone przez pracowników naukowych krakowskich uczelni wyższych.

Dla uczniów chcących pogłębiać wiedzę chemiczną zaplanowano koło chemiczne i zajęcia: chemia zrównoważonego rozwoju.

Zainteresowani uczniowie mogą także uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, realizowanych międzyoddziałowo w klasie II, III lub IV, takich jak:

podstawy historii sztuki, grafika komputerowa, edukacja medialna, edukacja prawna, koło języka łacińskiego, koło turystyczno-krajoznawcze, koła przedmiotowe (m.in. polonistyczne, matematyczne, języka angielskiego). Oferta tych zajęć może być modyfikowana, w zależności od potrzeb i zainteresowań uczniów (z uwzględnieniem możliwości organizacyjnych szkoły).

Ponadto uczniowie mają możliwość działalności w grupach artystycznych („Jaszczwóry”, „DziAK”, „Ad Libitum”), w redakcji czasopisma „Pogaduszki u Kościuszki”, telewizji szkolnej IV-TV, Szkolnym Kole Debat czy Klubie Wyspiańskiego. Chętni mogą włączyć się w działalność społeczną lub wolontaryjną w Samorządzie Uczniowskim lub z grupą wolontariuszy „Być Razem”. Aktywne działania podejmowane są także w ramach Sportowej Czwórki – organizowane są zawody, turnieje, działa sekcja cheerleaderek i dopingu sportowego, odbywają się różne zajęcia sportowe (w tym siatkówki, koszykówki). Chętni uczniowie na pewno znajdą coś dla siebie.