Ślubowanie klas pierwszych 2021

Ślubowanie klas pierwszych to uroczystość, która zwykle rozpoczyna przygodę młodych ludzi z IV LO. Wprowadza ich w społeczność szkolną, czyni pełnoprawnymi uczniami naszego liceum, stanowi rytuał inicjacji w nowe środowisko i obowiązki. W tym roku spowodowane pandemią zamknięcie szkół i rozpoczęcie zdalnego nauczania uniemożliwiło realizację tej uroczystości w wyznaczonym, październikowym terminie. Pierwszoklasiści musieli poczekać osiem miesięcy na swój wyjątkowy dzień. Jednak nie obniżyło to rangi wydarzenia, może nawet uczyniło je bardziej wyjątkowym i na pewno w dojrzalszy sposób przeżywanym przez młodych ludzi.

24 czerwca 2021 roku uczniowie pięciu klas pierwszych (dla bezpieczeństwa zdrowotnego podzieleni na dwie grupy) stanęli u podnóża Kopca Kościuszki, by w tym szczególnym miejscu związanym z naszym patronem ślubować na sztandar szkoły. Powitani zostali nie tylko przez dyrektor IV LO Beatę Zgutkę, ale także przez gospodarza tego niezwykłego miejsca – Prezesa Komitetu Kopca Kościuszki prof. Mieczysława Rokosza.

To już piąty raz pierwszoklasiści składali swoje najważniejsze szkolne przyrzeczenie u stóp niezwykłego pomnika, jaki naród polski wystawił swojemu Bohaterowi. W tym miejscu dostojniej i bardziej znacząco brzmią wszelkie słowa kierowane do młodych ludzi. A gratulacje i życzenia wspaniałego rozwoju, realizacji pasji naukowych, nabywania umiejętności obywatelskich, łączenia tradycji z nowoczesnością, zawierania trwałych przyjaźni i uczenia się bycia w społeczeństwie, bycia z drugim człowiekiem – złożyli pierwszoklasistom: dyrektor Beata Zgutka, Radny Miasta Krakowa Jacek Bednarz, Przewodnicząca Rady Rodziców przy IV LO Jadwiga Hajto i Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Patrycja Wolak.

Postać patrona szkoły, Tadeusza Kościuszki, jako wzorzec osobowościowy na miarę także naszych czasów, przybliżył swoim „Młodym Przyjaciołom” profesor Mieczysław Rokosz. Przypomniał nie tylko ideały, jakie uosabia Kościuszko – patriotyzm, demokrację, tolerancję, szacunek dla każdego człowieka, skromność w dokonywaniu rzeczy wielkich, dbałość o honor. Ale przypomniał także, jak ważne w życiu każdej społeczności są: ślubowanie, sztandar i patron, od którego otrzymuje ona swoje imię. Słowa te pięknie przygotowały młodzież do aktu ślubowania.

Na sztandar szkoły ślubowali przewodniczący klas: Łucja Gorlich z kl. 1A, Emilia Słowińska z kl. 1B, Maria Bartosz z kl. 1C, Małgorzata Porębska z kl. 1D, Maksymilian Najder z  kl. 1E.

Przewodniczący klas złożyli swoje podpisy w Księdze Pamiątkowej Szkoły, do której to księgi zostali wpisani także uczniowie z najlepszymi wynikami w czasie rekrutacji do IV LO.

Uczniowie klas pierwszych stali się świadkami jeszcze jednego ważnego aktu, który odbywa się zwykle w czasie uroczystości zakończenia edukacji przez uczniów klas maturalnych. To wbicie w drzewce sztandaru szkoły gwoździa z nazwiskiem absolwenta – najwyższe wyróżnienie, jakie może zdobyć uczeń naszego liceum, przyznawane osobom, które w klasyfikacji końcowej uzyskały średnią nie niższą niż 5,0 i wzorowe zachowanie lub uzyskały tytuł laureata albo finalisty centralnego etapu olimpiady przedmiotowej. Zarówno w 2020 jak i 2021 roku kwietniowe zakończenie roku szkolnego miało formę zdalną, dlatego teraz w imieniu wszystkich nagrodzonych absolwentów zostało dokonane przyozdobienie drzewca sztandaru szkoły ich nazwiskami.

Pierwszoklasiści zostali zachęceni w ten sposób do większego wysiłku w dążeniu do sukcesu, którym może być uzyskanie tej nagrody.

Artystyczną oprawę zapewnił uroczystości chór szkolny Jaszczwóry pod batutą prof. Doroty Kondraciuk. Repertuar dostosowany do charakteru i miejsca spotkania zawierał pieśń patriotyczną “Bartoszu, Bartoszu…” M. Skałkowskiego ale także “Miejcie nadzieję…” do wiersza A. Asnyka.

Najradośniej przyjęte zostały śpiewane życzenia: “Tyle słońca w całym mieście” w aranżacji prof. Kondraciuk. Przypomniały to, co teraz dla uczniów i nauczycieli jest najmilszą wiadomością: JUTRO ZACZNĄ SIĘ WAKACJE!!!