Święto Szkoły

Każdej wiosny na pamiątkę przysięgi Kościuszkowskiej złożonej w 1794 roku na Rynku Głównym w Krakowie, obchodzone jest w naszym liceum Święto Szkoły24 marca 2022 r., w tym wyjątkowym dla całej społeczności Czwórki dniu, klasy pierwsze obejrzały wspólnie film o niezwykłej i nietuzinkowej postaci Patrona naszej szkoły: „Kościuszko. Człowiek, który wyprzedzał swoje czasy”/ „Kosciuszko. A Man Ahead of His Time” w reżyserii Alexa Storożyńskiego. Projekcja filmu poprzedzona była krótką prelekcją on-line, prof. Roberta Pletni, nauczyciela historii. Klasom drugim pan profesor zaprezentował natomiast obszerniejszy wykład poświęcony Tadeuszowi Kościuszce.
Dla klas trzecich czteroletniego liceum Święto Szkoły miało jeszcze dodatkowy wymiar, gdyż w tym dniu Srebrne Medale szkoły otrzymali uczniowie, którzy uzyskali w klasyfikacji rocznej w ubiegłym roku szkolnym średnią ocen 5.0 lub wyższą oraz przynajmniej bardzo dobrą ocenę zachowania. Oprawę muzyczną zapewnił szkolny zespół instrumentalny „Ad Libitum” pod opieką prof. Michała Niemca.
Wręczenie nagród poprzedzone było krótkim wprowadzeniem w tematykę okolicznościowej wystawy „Naczelnik Tadeusz Kościuszko: żołnierz, patriota, inżynier i artysta” przygotowanej specjalnie na Święto Szkoły przez prof. Aleksandrę Tyrańską. Tę wyjątkową wystawę prezentującą m.in. reprinty grafik wykonanych przez samego Tadeusza Kościuszkę, będzie można oglądać do pierwszych dni kwietnia. W dniu Święta Szkoły obejrzały ją podczas lekcji wszystkie klasy maturalne.
Z obchodami związane były również działania mające miejsce poza szkołą. Poczet sztandarowy wziął w uroczystościach miejskich na Rynku Głównym podczas których uczniowie wraz z prof. Markiem Susułem złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów na pamiątkowej płycie honorującej złożenie przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę. Czwórka była również reprezentowana przez zawodniczki i zawodników, którzy wzięli udział w 44 Ulicznym Sztafetowym Biegu Kościuszkowskim organizowanym przez Klub Uczelniany AZS Politechniki Krakowskiej. Opiekunem reprezentacji uczniów był prof. Piotr Borowiecki.