Wizyta członka portugalskiej rodziny królewskiej

20 kwietnia 2017 roku odwiedziła naszą szkołę wyjątkowa delegacja: Jego Wysokość Dom Filipe Folque de Bragança e Bourbon de Mendoça, członek portugalskiej Rodziny Królewskiej z prawem do sukcesji i jego kanclerz Alferdo Corte Real. 

Delegacja przebywała Polsce na zaproszenie Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie i Asociación Pro Tradición y Cultura Europea APTCE organizowanej przy współpracy z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie, Małopolską Organizacją Turystyczną, Komitetem Kopca Kościuszki w Krakowie i Muzeum Armii Krajowej.

Głównym punktem pobytu gości w Polsce była uroczystość posadzenia w parku „Zasole” w Oświęcimiu“ Dębu Pokoju” wyhodowanego z żołędzi „Dębu Basków” z Guerniki.  Wydarzeniu temu w dniu 20 kwietnia 2017 r towarzyszyła 250 osobowa delegacja młodzieży  baskijskiej oraz przedstawiciele Rządu i Parlamentu Kraju Basków.

Portugalska rodzina królewska od XVI wieku przyznaje Rycerski Order Świętego Sebastiana,  patrona żołnierzy i inwalidów wojennych. Tym razem Order Świętego Sebastiana otrzymał między innymi prof. Mieczysław Rokosz – Prezes Komitetu Kopca Kościuszki, popularyzator wiedzy o Tadeuszu Kościuszce i wielki przyjaciel naszego liceum.

Jest nam niezmiernie miło, że znamienici goście znaleźli czas na wizytę w IV LO – spotkali się z dyrekcją szkoły, odwiedzili młodzież podczas zajęć i zwiedzili nasz zabytkowy budynek. Niewykluczone, że ta wizyta da początek nowej współpracy …