Wymiana chórów

,,Gdzie słyszysz śpiew, tam wchodź, tam dobre serce mają.’’ (J.W.Goethe) – żadne inne słowa nie oddają lepiej atmosfery panującej na szkolnej wymianie w dniach 23-27 czerwca 2014, w Schuldorf Bergstrasse w niemieckiej miejscowości Seeheim Jugenheim. Wymiana chórów mająca na celu wspólne warsztaty muzyczne, koncerty oraz zwiedzanie miast Darmstadt i Heidelberg była możliwa dzięki Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży – organizacji, która od lat wspiera naszą szkołę w wielu inicjatywach promujących kontakty pomiędzy młodzieżą z obu krajów.
Podczas uroczystego koncertu w szkole, niemiecki chór Hardchor Speziall zaprezentował bardzo bogaty repertuar (gospel, pop, jazz) przy akompaniamencie nauczycieli muzyki z Schuldorf Bergstrasse. Z kolei chór Jaszczwóry pod dyrekcją prof. D. Kondraciuk–Rozlachowskiej dostarczył wielu niezapomnianych wzruszeń prezentując piosenki z pianinem oraz tańcem w tle.
Oprócz koncertów, podziwialiśmy lokalne zabytki oraz urokliwe okolice. W wolnych chwilach dyskutowaliśmy o muzyce, śpiewaniu i dalszej współpracy. Dla wszystkich była to nie tylko niepowtarzalna lekcja muzyki na żywo, ale również możliwość poćwiczenia języków angielskiego i niemieckiego w rozmowach i wielu codziennych sytuacjach komunikacyjnych.
Słowa podziękowania składamy wszystkim organizatorom wymiany: Dyrekcji Schuldorf Bergstrasse, Dyrekcji IV LO oraz nauczycielom z obu szkół za tyle wspaniałych chwil wzruszenia, które towarzyszyły nam w trakcie prób i koncertów oraz za możliwość ponownego spotkania się we wspólnym gronie.