Zespół muzyczny Ad Libitum

DSC_1361Muzyka to „język” uniwersalny – rozumieją go ludzie wszystkich kultur, żyjący we wszystkich czasach i zakątkach Ziemi. Ale choć każdy z nas może odebrać muzyczny przekaz, to już nie każdy potrafi muzycznym językiem „mówić”: przełożyć nuty na melodię, wydobyć czysty dźwięk z instrumentu, snuć z uczuciem muzyczną narrację.

DSC_0927Czwórka może się pochwalić grupą prawdziwych młodych mistrzów, którzy te umiejętności opanowali do perfekcji! Od roku szkolnego 2016/2017 pod czujnym okiem prof. Michała Niemca (muzyka i muzykoterapeuty) działa w naszym liceum kameralny zespół instrumentalny AD LIBITUM, w którego skład wchodzą uczniowie: Magdalena Szot (skrzypce), Emilia Zalewska (wiolonczela), Antoni Staszczak (skrzypce), Sławomir Dziurman (pianino) oraz Jakub Kopta (gitara klasyczna).

DSC_0951Ad libitum to z łaciny „dowolnie”, „według upodobania”. Określenie to znane jest w środowisku muzycznym i pojawia się niekiedy w partyturach jako sygnał pewnej swobody dla muzyka (dobór tempa, wersji utworu, czy też możliwość improwizacji). Nasi instrumentaliści wybrali ten zwrot na nazwę nieprzypadkowo – oddaje ona ich szerokie muzyczne horyzonty i duże spectrum inspiracji. Zespół ma w swoim repertuarze utwory, które znamy zarówno z filharmonicznych koncertów, jak i z kultury popularnej (filmy, gry wideo). Muzycy uświetnili swoimi występami szkolne uroczystości, takie jak szkolna wigilia, pożegnanie absolwentów i uroczyste zakończenie roku szkolnego.