Gala Jubileuszowa

W słoneczne piątkowe przedpołudnie, 14 października 2022, w Kinie Kijów, odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 130-lecia IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Wypełniona po brzegi sala kinowa na dwie godziny stała się miejscem spotkania społeczności szkolnej, dyrekcji, nauczycieli i uczniów wszystkich klas, a także absolwentów z przybyłymi na tę wyjątkową uroczystość gośćmi, przedstawicielami władz samorządowych i oświatowych, uczelni, zaprzyjaźnionych z Podgórską Czwórką szkół średnich oraz współpracujących z liceum instytucji.

Preludium gali stanowiła prezentacja zatytułowana „Sztandary Szkoły”, przybliżająca historię trzech sztandarów liceum.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiło otwarcie uroczystości przez dyrektor szkoły, Beatę Zgutkę, która przywitała przybyłych gości i wygłosiła krótkie przemówienie okolicznościowe, będące próbą odpowiedzi na pytanie: „Jaką szkołą jest współczesna Czwórka i na ile czerpie ze swojej 130 letniej tradycji?” Następnie głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych: Ewa Całus - pełnomocnik ds. edukacji klimatycznej Prezydenta Miasta Krakowa, Halina Cimer - Małopolski Wicekurator Oświaty, Jacek Bednarz - Radny Miasta Krakowa. W przekazanych przez gości honorowych słowach zostały wyrażone i złożone na ręce dyrekcji gratulacje z okazji jubileuszu szkoły i życzenia dalszych wspaniałych lat.

W obecności całej społeczności szkolnej oraz wyjątkowych gości, z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej, przedstawiciele władz oświatowych oraz dyrektor szkoły wręczyli nagrody nauczycielom wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej, a pięciu zasłużonym dla szkoły absolwentom i przyjaciołom IV LO wręczone zostały Medale szkoły.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na rozpoczęcie widowiska zatytułowanego „Okruchy wspomnień – o historii szkoły i jej absolwentach” w reżyserii prof. Aleksandry Tyrańskiej. Przedstawienie stanowiło sentymentalną podróż w przeszłość, nawiązując do najważniejszych wydarzeń z życia szkoły i skupiając uwagę na procesie jej kształtowania na przestrzeni 130 lat. Bez wątpienia widowisko zachwyciło wszystkich obecnych na gali bogactwem treści historycznych, przekazanych w niekonwencjonalny sposób, słowem, dźwiękiem, muzyką, śpiewem i tańcem, przez niezwykle utalentowaną artystycznie młodzież. Uczniowie zauroczyli widownię swoją mistrzowską grą aktorską, zdolnościami muzycznymi, pięknym głosem, dojrzałością, elegancją, a nawet sprawnością fizyczną i poczuciem humoru.

Z całą pewnością Gala Jubileuszowa IV Liceum Ogólnokształcącego to nie tylko jedno z kolejnych wydarzeń zapisanych na kartach historii liceum. Jest ona przede wszystkim świadectwem łączącej społeczność szkolną więzi, opartej na szacunku i wzajemnej życzliwości, dowodem wspólnego zaangażowania nauczycieli i uczniów, ich wyjątkowych relacji oraz owocnej współpracy, która zawsze w murach Podgórskiej Czwórki rozwija się w niemal rodzinnej atmosferze.

Z okazji Jubileuszu 130-lecia szkoły listy gratulacyjne dla społeczności IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki na ręce dyrektor Beaty Zgutki skierowali:

1. Prezydent Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski
  2. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz
  3. Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. inż. Jerzy Lis
  4. Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz
  5. Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK
  6. Prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie dr Mieczysław Rokosz
  7. Wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ds. Ośrodka w Krakowie Małgorzata Dutka-Mucha
  8. Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie dr Marcin Sala-Szczypiński
  9. Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” Kraków Podgórze Agata Łyko
  10. Prezes Zarządu Instytutu św. Jadwigi Królowej Polski Irena Kopf
  11. Dyrektor Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie Marta Nowaczyk-Łapińska