Jubileuszowe Ślubowanie uczniów klas pierwszych

13 października 2022 roku, w ramach Jubileuszu 130-lecia IV Liceum Ogólnokształcącego, odbyło się Ślubowanie uczniów klasy pierwszej. To wyjątkowe wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela, podczas której został poświęcony nowy Sztandar Szkoły.

Po mszy świętej dyrekcja, nauczyciele oraz wszyscy uczniowie klasy pierwszej pod opieką swoich wychowawców przeszli w pochodzie pod Kopiec Kościuszki.

Uroczystość ślubowania odbyła się na dziedzińcu Muzeum Kościuszkowskiego. W tym roku elementem szczególnym tego święta było przekazanie szkole sztandaru, ufundowanego przez Gminę Miejską Kraków. Organ prowadzący reprezentowała Katarzyna Zabrzeska, inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, która wręczyła Beacie Zgutce, dyrektorowi IV Liceum Ogólnokształcącego, akt przekazania sztandaru i uroczyście ten sztandar przekazała.

Rotę ślubowania odczytała Wiktoria Sikora, uczennica 4B, która w roku szkolnym 2021/2022 uzyskała najwyższą średnią ocen w klasyfikacji rocznej i obecnie jest stypendystką Prezesa Rady Ministrów, a uczniowie klas pierwszych, reprezentowani przez przewodniczących, przyrzekli  na sztandar „miłość Ojczyźnie, Rzeczpospolitej Polskiej, hołd biało-czerwonej, pomnażanie bogactwa narodowego systematyczną pracą, mądrością i uczciwością, rozwijanie cnót i przymiotów na miarę Patrona Tadeusza Kościuszki.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia, zgodnie z tradycją, w Księdze Pamiątkowej Szkoły złożyli podpisy uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w czasie rekrutacji do IV Liceum Ogólnokształcącego: Martyna Janczyk z klasy 1E, Karolina Jędrychowska z klasy 1C, Maksymilian Droździewicz z klasy 1A, Igor Uszkur z klasy 1A, Michał Belniak z klasy 1A, Hanna Gryboś z klasy 1A, Zofia Jeneralska z klasy 1A, Dominika Dobosz z klasy 1B, Joanna Matys z klasy 1A, Aleksandra Lubaś z klasy 1C. Uczniowie Ci otrzymali emblematy IV LO z rąk dyrekcji, a pozostałym uczniom emblematy wręczyli wychowawcy klas.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali: Szymon Toboła – przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze,  Jadwiga Hajto – przewodnicząca Rady Rodziców oraz Małgorzata Górszczak – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

Artystyczną oprawę uroczystości zapewnił szkolny kameralny zespół instrumentalny „Ad Libitum” pod czujnym okiem prof. Michała Niemca.

Po uroczystości ślubowania młodzież wraz z opiekunami, kultywując tradycję szkoły, udała się na szczyt Kopca Kościuszki, by w tym szczególnym miejscu złożyć wiązankę kwiatów i upamiętnić Patrona Liceum.