"Pogaduszki u Kościuszki"

Wielu uczniów IV LO aktywnie bierze udział w życiu szkoły włączając się w działalność pozalekcyjną. Wśród nich są tacy, którzy mają w sobie potrzebę bacznej obserwacji otaczającego ich świata i – co nie mniej ważne –  umiejętność opisywania go w ciekawy sposób.

W roku szkolnym 2012/2013 dla tych właśnie uczniów ruszyły „warsztaty dziennikarstwa prasowego” prowadzone w formie koła zainteresowań przez prof. Joannę Rzońcę. Efektem pracy szkolnych reporterów i felietonistów było ukazanie się pierwszego numeru „Pogaduszek u Kościuszki” – pisma uczniów IV LO, które promowane było podczas Juwenaliów Szkolnych w czerwcu 2013 roku. Numer drugi, będący wydaniem specjalnym włączającym się w kampanię społeczną „Jedzenie – Nie marnuj! Nie wyrzucaj!” związaną z obchodami Światowego Dnia Żywności, pojawił się w październiku 2013 roku. Cały nakład tego wydania rozszedł się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki, w rekordowym czasie… 10 minut! Na młodych dziennikarzy z „Czwórki” czekają kolejne prasowe wyzwania i kolejne ciekawe tematy do opisania. Ich pracę doceniła Rada Rodziców, która postanowiła wesprzeć finansowo wydawanie „Pogaduszek u Kościuszki”, dzięki czemu podniósł się poziom poligraficzny kolejnych numerów oczekiwanego przez wszystkich pisma.

Wiosną 2016 zespół redakcyjny PUK otrzymał prestiżową nagrodę zajmując drugie miejsce w Małopolskim Konkursie na Gazetkę Szkolną „Prasówka” w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurencja była duża –  w tej kategorii o uznanie ubiegało się 39 redakcji szkolnych czasopism z całej Małopolski. Gala rozdania nagród miała miejsce w siedzibie Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego – dzięki czemu po uroczystości uczniowie mieli okazję zwiedzić prawdziwą redakcję oraz podpatrzeć dziennikarzy przy pracy.

Obecnie czasopismo wydawane jest jako kwartalnik. Kolejne numery nawiązują swoją szatą graficzną do zmieniających się pór roku.

Do dziennikarskiej przygody zaproszeni są wszyscy uczniowie Czwórki, niezależnie od profilu klasy. Jeśli lubisz pisać, przeprowadzać wywiady, masz „żyłkę reporterską”, Twoją pasją jest fotografia lub też interesuje Cię projektowanie graficzne – to redakcja „Pogaduszek…” umożliwi Ci rozwój Twoich zainteresowań i zdobycie doświadczenia. Zapraszamy!