Wycieczki

Wycieczki to jedna z najbardziej atrakcyjnych i efektywnych form pracy pozalekcyjnej nauczyciela i wychowawcy z uczniami. To nie tylko lekcja patrzenia, słuchania, mówienia, myślenia i przeżywania, ale także możliwość nawiązania wyjątkowych relacji.

Bez wątpienia to ulubiona forma aktywności szkolnej – choć realizowanej poza budynkiem szkoły – uczniów Czwórki.

Wycieczki zagraniczne

Szwajcaria (od 2017 roku)

• Wyjazd śladami Tadeusza Kościuszki, który spędził w Szwajcarii ostatnie lata swojego życia (Zuchwil, Solothurn, Muzeum Polskie w Rapperswil). W programie wycieczki zwiedzanie Genewy i wizyta w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, Lucerna, wodospady Renu Rheinfall, a w czasie przejazdu atrakcje turystyczne Pragi. Organizatorzy: prof. Aleksandra Tyrańska i prof. Grzegorz Techmański.

Włochy

• Tygodniowa wycieczka objazdowa (od 2023 roku). W programie m. in. zwiedzanie najpiękniejszych zakątków Wenecji, Florencji, Rzymu. Organizator: prof. Krystyna Urbanek-Czech
  • Rzym (2020) - tygodniowy pobyt w stolicy Włoch. W programie zwiedzanie Wiecznego Miasta, popularne atrakcje turystyczne m.in.: Koloseum, Schody Hiszpańskie, Plac Wenecki, Bazylika św. Piotra, Muzea Watykańskie oraz udział w audiencji generalnej u papieża Franciszka. Organizatorzy: zespół katechetów

Klasowe wyjazdy zagraniczne

• Wyjazd uczniów jednej lub wspólnie kilku zaprzyjaźnionych klas. Wśród kierunków: Czechy (2022, 2023), Niemcy (2024), Litwa (2024), Praga (2016), Wiedeń (2018, 2023) i rumuńska Transylwania (2018, 2023) – z bogatym programem zwiedzania oraz słowacka Orawa (2019) z zajęciami na temat zjawisk krasowych na przykładzie Jaskini Demianowskiej. Organizatorzy: wychowawcy

Wycieczki i wyjazdy naukowe krajowe – wybór

Wyjazdy i wyjścia integracyjne

• Organizowane we wrześniu dla klas pierwszych. Najważniejszym  celem jest wzajemne poznanie się uczniów, ale nie bez znaczenia pozostaje kierunek podróży: Muszyna (2015), Poronin (2016), Wrocław z Panoramą Racławicką (2017, 2018 i 2022), Golkowice (2023) oraz charakter prowadzonych zajęć.
    W 2019 roku w związku z tzw. podwójnym rocznikiem integrowano się w Krakowie. W zależności od inwencji wychowawcy uczniowie bawili się m. in.: na kręgielni i wrotkarni, w laserowym parku rozrywki, zwiedzając krakowskie ZOO, Muzeum Lotnictwa, MOCAK, biorąc udział w warsztatach debat oxfordzkich i warsztatach DJ-skich.

Obozy naukowe

• Kierowane najczęściej do uczniów klas matematycznych, w przypadku klas maturalnych obozy repetytoryjne.  W programie wiele godzin matematyki, język polski, język angielski i zajęcia sportowe; inne przedmioty w zależności od specjalizacji opiekunów. W nagrodę za wysiłek intelektualny zwiedzanie okolicy i walory klimatyczne terenów górskich lub nadmorskich. Ulubione lokalizacje to: Poronin (2018, 2023), Poręba Wielka (2019, 2020), Sarbinowo Morskie (2018, 2022).

Programowe wycieczki naukowe

• Zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau i uczczenie pamięci ofiar ideologii nazistowskiej  –  dla wszystkich uczniów klas maturalnych.
  • Wycieczki związane z profilem klasy, przykładowe kierunki: Warszawa – dla klas z rozszerzonym programem historii oraz Łódź – dla klasy z edukacją medialną. W stolicy wśród zwiedzanych obiektów: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin, Zamek Królewski, Wilanów, Sejm RP, Centrum Nauki Kopernik, obowiązkowo spektakl w teatrze. W Łodzi przede wszystkim wizyta w słynnej Filmówce, w Muzeum Kinematografii, warsztaty w Muzeum Animacji SE-MA-FOR oraz spacer ulicą Piotrkowską.

Wycieczki klasowe

• Wyjazdy z wychowawcą jednej lub wspólne zaprzyjaźnionych klas w celach turystyczno-krajoznawczych,  czasem z realizacją w terenie treści programowych. Koniecznie ognisko i pieczone kiełbaski.  Ulubione kierunki to: Koninki (2016), Korzkiew (2019), Niedzica (2019), Zakopane (2022).

Wycieczki sportowe

• Wyjazdy z nauczycielami wychowania fizycznego na zawody, szczególnie w sportach zimowych, w ramach mistrzostw szkoły lub rywalizacji międzyszkolnej; rekreacyjne wyjazdy narciarskie. Kierunki: Siepraw (2017), Kluszkowce (2018), Kasina Wielka (2019).

Korzystanie z oferty naukowej i kulturalnej  Krakowa

• Systematyczne odwiedzanie przez uczniów uczelni, bibliotek, muzeów, konsulatów, wystaw, teatrów i kin oraz zwiedzanie miasta –  organizowane przez wychowawców i nauczycieli przedmiotów.