5 września 1892 r. otwarte zostało ośmioklasowe Państwowe Gimnazjum z wykładowym językiem polskim – pierwsza w Podgórzu szkoła średnia. To ta data rozpoczęła trwającą już prawie 130 lat historię naszej szkoły. Z tej okazji społeczność Czwórki zorganizowała szereg działań wpisujących się w jubileuszowe obchody, których zwieńczeniem były uroczystości przypadające na październik 2022 r.
Informacje o wydarzeniach związanych z Jubileuszem zostały zebrane w zestawieniu działań prezentowanych poniżej. W przypadku realizacji wielu z nich uzyskaliśmy pomoc od przyjaciół szkoły, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą, wspomnieniami i pamiątkami.
Rozpoczynając przygotowania do Jubileuszu podjęliśmy szereg działań związanych z odświeżeniem identyfikacji wizualnej Czwórki oraz jej prezentacji w sieci. Od lata 2021 roku prof. Czesław Dźwigaj pracował nad projektem nowego Medalu Szkoły, który po raz pierwszy został wręczony wiosną 2022r. uczniom klasy III - zdobywcom Srebrnego Medalu Szkoły. Natomiast pierwszy egzemplarz Medalu Honorowego został wręczony prezydentowi Krakowa prof. Jackowi Majchrowskiemu wiosną 2022 r. podczas uroczystości uhonorowania nauczycielki historii, Grażyny Mazur Nagrodą im. Tadeusza Słowikowskiego.
W roku szkolnym 2021/2022 szkoła zyskała nowe logo, rozpoczęły się również prace nad nową witryną internetową IV LO, która finalnie miała swoją premierę 17 października 2022 r. Na początku roku szkolnego 2022/2023 ruszył także oficjalny profil szkoły na Instagramie – „Podgórska Czwórka”. Liceum zyskało też nowy papier firmowy i teczki a Samorząd Uczniowski poszerzył asortyment gadżetów z logo szkoły (są to obecnie: bluzy, torby, breloczki, długopisy, a nawet słodkie „krówki”).
Serię jubileuszowych uroczystości rozpoczęło 18 czerwca 2022 r. odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej w 60-lecie matury przez absolwentów rocznika 1962 w podziękowaniu dyrektorom szkoły i pedagogom za trud włożony w wykształcenie i wychowanie wielu pokoleń ponad 13 tysięcy uczniów uczniów.
5 września 2022 r., dokładnie w 130 - lecie otwarcia szkoły rozpoczęliśmy finałową część obchodów Jubileuszu, która trwała do 15 października 2022 r.
W ramach tych obchodów odbyły się następujące wydarzenia:
5 września 2022 r. obchodziliśmy „130 Urodziny Podgórskiej Czwórki”. Był to dzień symboli i barw szkoły. W tym dniu uczniowie i pracownicy przyszli do szkoły w bluzach lub t – shirtach z logo szkoły albo w strojach kolorystycznie dobranych do barw szkoły, którymi są: granat, biały, złoty. Na jednej z przerw odbył się mały happening połączony ze słodką okazjonalną niespodzianką – poczęstunkiem firmowych „krówek”.
13 października 2022r. miało miejsce uroczyste poświęcenie nowego sztandaru szkoły w Kościele św. Augustyna i Jana Chrzciciela u sióstr Norbertanek z udziałem uczniów klas pierwszych a następnie pochód na Kopiec Kościuszki, gdzie odbyło się Jubileuszowe Ślubowanie uczniów klas pierwszych, podczas którego nowy sztandar szkole przekazał przedstawiciel organu prowadzącego (fundatora sztandaru).
14 października 2022 r. odbyła się Gala Jubileuszowa w Kinie Kijów dla społeczności szkolnej i zaproszonych gości. Podczas Gali wręczone zostały nagrody przyznane gronu pedagogicznemu z okazji Dnia Edukacji Narodowej a czterech zasłużonych dla Czwórki przyjaciół szkoły otrzymało okolicznościowe medale. Wielkim przeżyciem był spektakl „Okruchy wspomnień – o historii szkoły i jej absolwentach” przygotowany przez prof. Aleksandrę Tyrańską z udziałem uczniów i absolwentów szkoły. Na niezwykłą atmosferę spektaklu niewątpliwy wpływ miały występy uczniów, działających w grupach DziAK i Jaszczwóry, w zespole Ad Libitum a także w grupach tanecznych.
15 października 2022 r. zorganizowany został Dzień Otwarty Szkoły dla Absolwentów, w czasie którego zwiedzający mieli możliwość spotkać się z nauczycielami (obecnie pracującymi, byłymi i emerytowanymi) a także obejrzenia okolicznościowej wystawy fotografii „Z życia szkoły” i pamiątek związanych ze szkołą. Taka sentymentalna podróż pełna wspomnień spotkała się z wielkim zainteresowaniem absolwentów, którzy tłumnie odwiedzili oba budynki szkoły – obecny przy ul. Krzemionki oraz dawny przy ul. Zamoyskiego.
Z okazji 130-lecia szkoły podjęliśmy próbę odtworzenia i zgromadzenia całej kolekcji tableau kolejnych roczników absolwentów. Część odnaleźliśmy w archiwum Studia Fotograficznego Bielec, inne otrzymaliśmy od przyjaciół szkoły – nauczycieli, absolwentów i ich rodzin. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy! Uzupełnianie kolekcji zamierzamy kontynuować, gdyż wiele pamiątek przepadło na początku lat 90. XX wieku podczas przeprowadzki do obecnego budynku szkoły. Materiał fotograficzny zgromadzony do tej pory został zaprezentowany podczas wystawy „Z życia szkoły” dokumentującej dzieje naszego liceum: naszych uczniów, nauczycieli, sympatyków oraz obu budynków. Uzupełnianie archiwum wciąż trwa, dlatego wszystkich chętnych do podzielenia się swoimi zbiorami fotograficznymi i pamiątkami zapraszamy do współpracy i zgłaszanie się do biblioteki szkolnej lub kontakt na adres: ivlo.jubileusz130@gmail.com.
Wiemy z przekazów, że w wielu rodzinach nauka w naszej szkole to już tradycja. Z Czwórką na przestrzeni lat związanych było niemało osób, które wstępowały w progi szkoły śladami dziadków, rodziców, starszego rodzeństwa, czy dalszych krewnych. Zjawisko „Czwórkowych Rodzin” nie było jednak dotychczasowo udokumentowane tak, jakby na to zasługiwało. Dlatego jednym z jubileuszowych projektów stało się poszukiwanie rodzin, dla których IV LO było szkołą dłużej niż przez jedno pokolenie. Koordynacją prac w tym zakresie zajęła się prof. Grażyna Mazur. Projekt jest kontynuowany. Zgłoszenia można nadsyłać na adres: ivlo.jubileusz130@gmail.com
Na historię szkoły składają się dzieje naszych uczniów i nauczycieli. Wielu z nich było ludźmi wybitnymi, o których pamięć warto i należy pielęgnować. Historie, biogramy i osiągnięcia wielu z nich zostały już zebrane, opracowane i zaprezentowane w ramach wystawy „Z życia szkoły”. Wciąż jednak wiele życiorysów czeka na opracowanie. Przed nami projekt zebrania ich na stronie internetowej Czwórki. W planowanej publikacji przypomniane zostaną sylwetki uczniów oraz nauczycieli, których działania stanowiły wkład w polską, europejską, a niekiedy także światową kulturę, naukę i dyplomację. Kwerendę i prace badawcze w tym zakresie koordynuje nauczyciel naszej szkoły, prof. Sławomir Dymacz, który podejmuje także starania o uzupełnienie biogramów absolwentów w Wikipedii o informację na temat edukacji szkolnej. Zgłoszenia można nadsyłać na adres: ivlo.jubileusz130@gmail.com
W ramach tego projektu uzupełniliśmy także wykazy absolwentów oraz nauczycieli i pracowników szkoły o dane dotyczące ostatnich 10 lat. Zestawienie będzie dostępne w bibliotece szkolnej.
IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie